Koty i upały, czyli jak pomóc kotu przetrwać gorące lato?
W okresie letnim, kiedy temperatury rosną, wzrasta także ryzyko udarów i problemów związanych z przegrzaniem organizmu. Problem dotyczy osób przebywających zbyt długo na słońcu w upalne dni. Prawdopodobnie to właśnie udar stanowi podłoże słowiańskich wierzeń o Południcy. Dzisiaj wiemy, że stanowi on zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt.
W cieplejsze dni w mediach często można spotkać zdjęcia, posty i akcje, np. żeby nie pozostawiać pupili w samochodzie. Dzięki takim akcjom rośnie świadomość zagrożeń związanych z wysokimi temperaturami. Niewiele się jednak mówi o problemach związanych z przegrzaniem w innych warunkach i zapobieganiu im. A udar u kota niestety również może się przydarzyć zwierzętom przebywającym w domu lub ogrodzie.
Jak pomóc kotu przetrwać upał? Jak zapobiegać udarowi u kota? Oto kilka wskazówek, jak go uniknąć, jakie są jego objawy i co robić, jeśli niestety się przytrafi.
Spis treści (kliknij wybrany rozdział):
↓ CZYTAJ DALEJ ↓
Jak pomóc kotu znieść upały i zapobiec udarowi u kota:
udar u kota zapobieganie
1. Zapewnij kotu dostęp do chłodnych pomieszczeń i powierzchni do leżenia, a jeśli przebywa na dworze – do cienia. Jeśli w domu jest ciepło, warto zostawić chłodny ręcznik lub matę chłodzącą w legowisku. Nie zostawiaj kota na dworze/wolierze w gorącej porze dnia, staraj się unikać spacerów w tym czasie. Lepiej wybierz chłodniejszą porę wcześnie rano lub wieczorem.
2. Jeśli okna w mieszkaniu są zabezpieczone (np. siatką) – zostaw otwarte okno by umożliwić przepływ powietrza w mieszkaniu. (Uwaga na okna uchylne! Kot może się powiesić na niezabezpieczonym oknie).
3. Zostaw włączony wiatrak lub klimatyzację, by utrzymać niską temperaturę i ruch powietrza.
4. Zawsze kot musi mieć dostęp do świeżej zimnej wody. Do miski wrzuć kostki lodu (*niektóre koty bardzo lubią je wylizywać) lub kostki lodu z mięsnego bulionu (woda po zagotowaniu np. kurczaka, bez przypraw soli itp.). Fontanny na wodę, chłodny bulion mogą zachęcić kota do dodatkowego picia, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko odwodnienia.
udar u kota zapobieganie
5. Podawaj kotu schłodzoną (niezmrożoną) karmę – zarówno suchą, jak i mokrą (także mięso). W upalne dni lepsza będzie karma mokra (zawsze powinna być świeża), ponieważ dostarczy więcej płynów niż sucha. Jednak nie powinna stać zbyt długo, bo w wysokich temperaturach szybciej się popsuje. Może to skutkować np. biegunką, wymiotami, a przez to kot dodatkowo może się odwodnić.
udar u kota zapobieganie
6. Jeśli kot nie boi się wody, postaw miskę z wodą i pływającymi zabawkami (i licz się, że może nachlapać 😉 ). W upalne dni nie zmuszaj kota do intensywnej zabawy lub ruchu, jeśli nie ma na to ochoty. Nadmierny wysiłek fizyczny przy wyższej temperaturze otoczenia także zwiększa ryzyko przegrzania.
7. Ręcznik lub kocyk, na którym kot lubi spać włóż na pewien czas do zamrażarki/lodówki. Można też wkład lodówkowy lub mrożonkę zawinąć w ręcznik, skarpetkę itp. i położyć przy kocie (ważne, żeby mógł się odsunąć, jeśli będzie mu za zimno). W sklepach zoologicznych i internecie dostępne są specjalne maty chłodzące dla zwierząt.
8. Koty pocą się głównie przez opuszki łap, w gorące dni preferują chłodne podłoże. Jeśli zauważysz, że opuszki kota są zbyt ciepłe, schładzaj je np. przykładając wilgotny zimny ręcznik lub przecierając je watką z alkoholem (alkohol szybciej odparowuje i odbiera ciepło, ale koty nie lubią tego zapachu).
9. Wyczesuj kota regularnie – nawet codziennie, by usunąć zbędną sierść (nadmiar podszerstka i martwy włos). Sami też nie chodzimy w swetrze w taką pogodę 😉 Nie strzyż i nie gol kota jeśli nie jest to niezbędnie konieczne (np. w przypadku kołtunów sierści lepiej je wyczesać) ponieważ sierść stanowi formę izolacji i zapobiega oparzeniom słonecznym.
Grupa zwiększonego ryzyka udaru
Bardziej narażone są koty:
- kocięta i koty starsze
- z nadwagą i otyłe
- o ciemnym umaszczeniu, z obfitym podszerstkiem/długa sierścią
- ras brachycefalicznych (m.in. brytyjczyki, persy, szkockie, egzotyczne)
- cierpiące na choroby układu krążenia (np. nadciśnienie, HCM) i układu oddechowego (np. astma)
- z nadczynnością tarczycy
- cierpiące na padaczkę i in schorzenia układu nerwowego
Udar u kota - objawy:
Pierwsze objawy przegrzania:
- niepokój i problem ze znalezieniem chłodnego miejsca
- oddychanie z otwartym pyszczkiem, dyszenie jak pies
- wokalizacja, intensywne miauczenie
- mokre opuszki łap (pocenie)
- ślinienie się, nadmierne mycie (by się ochłodzić – ślina na futerku to ok 1/3 funkcji chłodzenia ciała)
OBJAWY MOGĄCE ŚWIADCZYĆ, ŻE WYSTĄPIŁ UDAR U KOTA:
- przyspieszony oddech, dyszenie z otwartym pyskiem
- intensywnie zaróżowione uszy, dziąsła lub język
- osłabienie i problem z chodzeniem/staniem
- wymioty, biegunka
- apatia, osowiałość, osłabione reakcje na otoczenie
- omdlenia
- ataki/napady – drżenia, bezwiedne oddawanie kału/moczu, utrata przytomności
- wzrost temperatury w odbycie powyżej 40 stopni
Co robić, gdy podejrzewasz udar u kota ?
JEŚLI PODEJRZEWASZ UDAR U KOTA
NIEZWŁOCZNIE POSTARAJ SIĘ GO SCHŁODZIĆ:
- zapewnij przepływ zimnego powietrzna
- umieść kota w chłodnym pomieszczeniu
- połóż go na zimnej powierzchni – schładzaj opuszki łap – można je w tym celu przetrzeć alkoholem (ponieważ przyspiesza parowanie) lub obłożyć mrożonką zawiniętą w cienki ręcznik
- daj do picia zimną wodę (może być z kostkami lodu)
- owiń go na chwilę lub natrzyj wilgotnym ręcznikiem i susz chłodnym powietrzem
- nie ochładzaj zbyt gwałtownie z uwagi na ryzyko szoku termicznego
- przewiewny, nienagrzewający się transporter *
- w transporterze zimny ręcznik lub zawinięty zmrożony wkład do środka
- zimna woda do picia
- jeśli jedziesz samochodem – włącz klimatyzację lub zimny nawiew
- jeśli jedziesz komunikacją miejską – możesz transporter nakryć mokrym, zimnym ręcznikiem, by uniknąć przegrzania (pamiętaj aby zapewnić wentylację)
*staraj się nie przewozić kota w kartonie, a jeśli nie ma innego wyjścia – zapewnij odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych!
Bibliografia:
- „Heatstroke in small animal medicine: a clinical practice review” Scott I. Johnson DVM, Maureen McMichael DVM, DACVECC, George White DVM, DACVECC
- „Heat stroke: diagnosis and treatment”, Melissa Marshall DVM, Dipl. ACVECC
- „Treatment of Hyperthermia and Heat-Induced Illness”, E. Mazzaferro, MS, DVM, PhD, DACVECC
- „Udar cieplny u psów i kotów – patogeneza, patofizjologia i leczenie”, Adam Przeworski, Joanna Głodek
Czytaj więcej z tego działu
Kastracja kota - po co wykonywać taki zabieg? Wielu opiekunów zastanawia się nad takim rozwiązaniem. Czy kastracja ma pozytywne skutki? Czym w ogóle jest kastracja? W jakim wieku kastrować kota?...
Jakie badania u kota warto wykonać? Zakres badań może się różnić. w zależności od wieku. Rodzaje badań i częstotliwość badań u kota jest inna dla kotów starszych, dorosłych i kociąt...
Czasem niepokojące objawy u kota będą wyraźne, a czasem subtelne. Może być problem z ich wychwyceniem. W artykule znajdziesz niepokojące objawy u kota. Zobacz, czy któryś dotyczy twojego pupila. ...
Choroby zakaźne dotyczą nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Również koty, które całe życie spędzają w domu mogą kiedyś zachorować na choroby zakaźne, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ochrony....
Ze zdrowym kotem do lekarza? A właśnie, że tak! Powodem wizyty mogą być nie tylko profilaktyczne zabiegi. Są jeszcze rzeczy, których kot może nie pokazywać, a coś mu dolega....