Nazywam się Karolina Kijek – lekarz weterynarii od kotów. W 2013 roku ukończyłam studia z zakresu medycyny weterynaryjnej i zootechniki na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Otrzymałam tym samym tytuł lekarza weterynarii. Jednak zanim do tego doszło odbywałam praktyki i wolontariaty w różnych miejscach.

Praktyki w czasie studiów

W czasie studiów obowiązkowe są wielogodzinne staże na uczelni. Odbywają się w ramach zajęć ostatniego roku. Dodatkowo są praktyki wakacyjne w wybranych lecznicach weterynaryjnych. Pierwszych umiejętności nabywałam zatem na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Poliklinice i bydgoskich lecznicach (m.in. Klinika „Centrum”, Lecznica weterynaryjna „Wyżyny”). W 2012 roku byłam jedną z trzech osób na uczelni, które otrzymały sponsorowane praktyki w warszawskiej lecznicy Elwet pod okiem m.in. dr n wet. Bohdana Kurskiego i jego zespołu.

Praktyki w klinice Elwet

W ciągu trwających miesiąc praktyk odbywaliśmy zajęcia o różnorodnej temaryce i asystowaliśmy w przyjmowaniu pacjentów kardiologicznych, egzotycznych, wymagających pomocy internistyczneh, a także zwierząt w stanach nagłych,

Wolontariat na Ukrainie

W ramach programu Stray Animal Project wykonywano około 16-18 zabiegów kastracji dziennie. Celem było ograniczenie popoulacji bezdomnych zwierząt oraz udzielenie im niezbędnej pomocy.

Wolontariat na Ukrainie

Przed oficjalnym odebraniem dyplomu odbyłam wolontariat na Ukrainie z organizacją Four Paws działającą na rzecz zwierząt. Celem misji było ograniczenie liczby bezdomnych psów i kotów przez przeprowadzanie zabiegów kastracji. Do zadań wolontariuszy należało wyłapywanie, transport zwierząt, udzielanie im niezbędnej pomocy lekarskiej, kastracja, a po okresie kwarantanny ponowne wypuszenie. Obszar działania obejmował m.in. miejscowości Eupatoria oraz Mirnyi na Krymie.

Praktyki w RPA

Dodatkową wiedzę na temat zachowań, motywów i instynktów kotowatych czerpałam w Republice Południowe Afryki. Jej źródłem były m.in. praktyki weterynaryjne w Parku Krugera (RPA, 2012r.). Mogłam tam obserwować i asystować w leczeniu zwierząt dzikich, przebywających w naturalnym środowisku. Oprócz obserwacji zwierząt wykonywaliśmy również zabiegi weterynaryjne. Należało do nich leczenie ran po pogryzieniach, diagnostyka złamań u gepardów, czy też sondowanie żołądka u lamparta. Uczestniczyłam m.in. w znieczulaniu do badania, szczepieniach i odrobaczaniu bawołów, a także chipowaniu nosorożców.

Praktyki w Provet Wildlife Services

Podczas praktyk w Parku Narodowym Krugera miałam możliwość asystowania w diagnostyce i leczeniu dzikożyjących zwierząt – również takich jak lamparty czy gepardy. Jak się przekonałam, często dotyczą ich te same problemy, które przytrafiają się kotom domowym.

Wolontariat w Sanktuarium dla dzikich kotów

Równocześnie z medycyną weterynaryjną studiowałam również w trybie dziennym zootechnikę na tej samej uczelni. Pracę inżynierską napisałam w oparciu o miesięczny wolontariat w ośrodku dla dużych kotów w RPA. Tytuł pracy to „Organizacja sankturaium dla lwów”. Tematyka obejmuje wprowadzenie do specyfiki i wymagań gatunku jakim są lwy, a także organizację strukturalną placówki. W ramach pracy pomagałam w dobieraniu i tworzenie grup stadnych, żywieniu i wzbogacaniu środowiska z uwzględnieniem potrzeb dużych kotowatych. Pobyt w placówce, jaką jest Lionsrock (prowadzony również przez organizację Four Paws), był dla mnie dodatkowym źródłem wiedzy. Ważnej dla pracy inżynierskiej, ale także przydatnej w pracy lekarza weterynarii. Pracę inżynierską obroniłam na piątkę i zootechnikę ukończyłam z wyróżnieniem. Dyplom odebrałam w grudniu 2013 roku i w ten sposób otrzymałam także tytuł inżyniera zootechniki.

Wolontariat w Lionsrock Big Cat Sanctuary

W ramach wolontariatu moim zadaniem była obserwacja zachowań dzikich kotów ich adaptacji w warunkach sanktuarium, wzbogacanie środowiska w niewoli, by zapobiec zaburzeniom behawioralnym oraz określanie, czy dane zwierzęta można połączyć ze sobą w większe stado.

Staż w Bydgoskim Schronisku

Podczas półrocznego stażu uczyłam obchodzenia się – z nie zawsze skorym do współpracy – pacjentem. Dzięki licznie wykonywanym zabiegom weterynaryjnym nabrałam wprawy m.in. w podawaniu leków, szczepionek i in.

Staż w schronisku

Po ukończeniu studiów rozpoczęłam półroczny staż w bydgoskim schronisku dla zwierząt. Dzieki temu miałam możliwość innego spojrzenia na pracę lekarza weterynarii, w ujęciu większej grupy zwierząt. Opieka nad kotami przebywającymi na szpitalu, leczenie ich, a także asystowanie i przeprowadzanie zabiegów wiele mnie nauczyły. Niektóre doświadczenia nadal przydają się w codziennej pracy jako lekarz weterynarii.

Praca w Gabinecie Leśnym

Większość moich pacjentów stanowią koty.

Praca

Po ukończeniu stażu podjęłam pracę jako samodzielny lekarz weterynarii w marcu 2014 roku. W listopadzie 2014 roku zaczęłam pracę w Gabinecie Leśnym, w Bydgoszczy. Od września 2018 dołączyłam do zespołu Gabinetu Weterynaryjnego i Centrum Rehabilitacji Małych Zwierząt w bydgoskim Fordonie, gdzie pracuję obecnie.

Do czerwca 2017 roku byłam również nauczycielem w policealnym technikum weterynaryjnym, a do czerwca 2018 uczyłam w szkole dziennej. Jako nauczyciel szerzyłam wśród uczniów wiedzę z zakresu takich przedmiotów jak „Diagnostyka weterynaryjna” oraz „Choroby i pielęgnacja zwierząt”.

W 2016 roku rozpoczęłam studia specjalizacyjne z zakresu chorób psów i kotów na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. W listopadzie 2019 roku zdałam egzamin państwowy i uzyskałam tytuł specjalisty chorób psów i kotów.