Zanim zaczniemy podróżowanie, najpierw trzeba odpowiednio dobrać transporter i przyzwyczaić do niego kota na tyle, by czuł się w nim bezpiecznie. (Jak dobrać transporter przeczytasz TUTAJ) Dopiero, gdy wiemy, że kot chętnie wchodzi i śpi w transporterze ustawionym w różnych częściach domu, można zacząć oswajać go z kolejnymi etapami.

Jak oswoić kota z transporterem? W transporterze zawsze powinien znaleźć się kocyk z zapachem kota, można też w nim umieścić zabawki i przysmaki. Można również skorzystać z kocich feromonów, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa. W jaki sposób sprawić, by kot dobrze się czuł w transporterze? Tego dowiecie się z artykułu.

jak oswoić kota z transporterem

Oswajanie kota z transporterem

1. Zacznij możliwie jak najszybciej

Koty z natury mają zamiłowanie do kryjówek np. kartonów, pudełek, budek i innych. Transporter powinien być jednym z takich miejsc. Najlepiej, jeśli zaczniemy przyzwyczajać do niego kota już od najmłodszych lat (miesięcy? 🙂 ).

2. Zadbaj o dostęp kota do transportera w domu

W pierwszej kolejności warto ustawić go w miejscu dostępnym dla kota, najlepiej cichym i takim, gdzie lubi przebywać. Zapewnić mu spokój i nie zmuszać do wejścia dopóki sam się nie zdecyduje. Drzwiczki powinny być otwarte albo całkowicie wyjęte.

jak oswoić kota z transporterem

3. Umieść koci zapach w transporterze

Do środka należy włożyć miękki kocyk, małą poduszkę lub inną tkaninę, którą kot zna i lubi na niej spać. Nie należy jej wcześniej prać. Koci zapach na materiale ma sprawić, by transporter pachniał znajomo i bezpiecznie.

4. Zachęć kota do wejścia do transportera

Można również umieścić w transporterze zabawki lub przysmaki. Jako zachętę i „oswojenie” z nowym, warto na początek pobawić się z kotem w okolicy transportera i stopniowo zachęcić do wejścia do środka. W tym celu można też wstawić do środka miseczkę z jedzeniem.

* Jak oswoić kota z transporterem, którego się boi? Jeśli kot będzie kojarzył transporter tylko z wyjazdami do lecznicy, może nauczyć się go bać, bo będzie miał nieprzyjemne skojarzenia. Wtedy będzie on dla niego źródłem stresu. Zachęcenie kota do wejścia może być problematyczne i niestety często wymaga wkładania na siłę.

Jeśli taka sytuacja strachu przed transporterem już istnieje, warto rozważyć zakup nowego (w innym kolorze, albo wybrać inny model). Gdy kot nie będzie miał złych skojarzeń z nosidłem, łatwiej będzie zacząć cały proces oswajania.

5. Trenuj i nagradzaj korzystanie z transportera

By dodatkowo zachęcić kota do skorzystania z transportera jako miejsca do spania czy zabawy, można wykorzystać jego zdolność do nauki i słabość do smakołyków. Należy nagradzać dobre zachowanie, jakim w tym przypadku jest wejście do transportera. Można też w środku zostawić kocie przysmaki, albo pobawić się z kotem, kiedy jest w środku.

jak oswoić kota z transporterem

6. Skorzystaj z feromonów

Dodatkową opcją pozwalającą kotu czuć się bezpieczniej w transporterze, są kocie feromony (np. Feliway). Należy spryskać wnętrze budki i pozwolić przez chwilę odparować. Nośnik jest na bazie alkoholu, a koty nie lubią tego zapachu. Dlatego powinno się odczekać aż się ulotni, zanim zachęcimy kota do wejścia do środka.

7. Zamień transporter w bezpieczne legowisko

Jeśli kot już przekona się do transportera, powinien mieć możliwość korzystania z niego na co dzień jak z legowiska. Warto też co jakiś czas przestawiać go w różne miejsca w domu, by kot przyzwyczaił się, że jest on dla niego bezpieczny, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Będzie to również dobry wstęp do dalszej pracy z kotem (np. przyzwyczajania do podróży).

Nauka podróżowania w transporterze

Jeśli kot już czuje się komfortowo w transporterze, należy oswoić go z poruszeniem się w nim. Niektóre koty bardzo szybko przechodzą wszystkie etapy nauki, a inne potrzebują na to więcej czasu. Zawsze należy dostosować tempo i czas treningu indywidualnie do kota.

Ćwiczenie z kotem nie musi i tak naprawdę nie powinno trwać długo. Sesje powinno być krótkie np. 15 min dziennie. Ważne jednak, żeby naukę powtarzać – codziennie lub kilka razy w tygodniu. Najlepiej w chwilach, kiedy i nas nic nie goni i mamy spokojną chwilę, którą można poświęcić kotu. Przy kocim treningu ważna jest spokojna i przyjazna atmosfera, bo nasze emocje również udzielają się zwierzętom. Jeśli będziesz się spieszyć, niecierpliwić, albo denerwować – kot również będzie zestresowany. Zamiast mieć przyjemne skojarzenia, będzie się bał, co znacznie utrudni naukę, lub przyniesie odwrotny efekt, niż jaki chcemy uzyskać.

jak oswoić kota z transporterem

1. Poruszanie w transporterze przód – tył

    • Umieść transporter na podłodze i zamknij w nim kota – ważne, by kot był zrelaksowany i spokojny.
    • Powoli przesuń transporter z kotem do przodu o kilkanaście centymetrów.
    • Po tym ruchu, gdy transporter się nie rusza. – nagrodź kota smakołykiem.
    • Następnie przesuń transporter do tyłu i powtórz powyższe czynności.

2. Poruszanie góra-dół

    • Kolejnym ruchem w transporterze jest podnoszenie. Postaraj się nie bujać nim, podnieś kota w nim powoli, a po odstawieniu – daj nagrodę.

3. Przenoszenie w transporterze

    • Podnieś kota w transporterze
    • Przejdź z nim kilku kroków
    • Zatrzymaj się, postaw transporter i daj nagrodę
    • Stopniowo zwiększaj ilość kroków.

4. Spacer po domu w transporterze

    • Na koniec można przejść się po domu z kotem w transporterze dłuższą chwilę.
    • Po odstawieniu transportera i otwarciu drzwiczek koniecznie nagrodź kota zabawą, przysmakiem lub posiłkiem.
jak oswoić kota z transporterem

5. Spacer po okolicy w transporterze

      • Zabierz kota w transporterze na krótki spacer
      • Pamiętaj by nie bujać transporterem
      • Po powrocie do domu – daj nagrodę
Jak oswoić kota z transporterem

Ważne!

  • Nie podawaj nagrody w trakcie ruchu/spaceru – może to rozpraszać kota i utrudniać naukę
  • Jeśli kot będzie się stresował, drapał transporter próbując się uwolnić – przerwij naukę.
  • Oswajanie powinno być przyjemnym przeżyciem. Nie rób nic na siłę, jeśli trzeba – zwolnij naukę i podziel ją na mniejsze kroki.